Turistika

Liptov ponúka široké možnosti peších túr vďaka výhodnej polohe a mnohorakým prírodným krásam. Návštevníci si môžu vybrať z širokého spektra rôzne náročných turistických tras. Liptov obklopujú najväčšie hory na Slovensku: Vysoké Tatry, Západné Tatry a Chočské vrchy na severe, Nízke Tatry na juhu, Veľká Fatra na západe a Popradská kotlina na východe. Orientáciu v teréne uľahčujú značkované chodníky. Najdôležitejšie diaľkové trasy sú značené červenou farbou. Modrou, zelenou a žltou farbou sú značené chodníky miestného významu. Všetky značkované turistické chodníky vychádzajú z miest, obcí alebo turistických stredísk. Ďalšiu orientáciu v teréne umožňujú orientačné tabule, smerovky prípadne mapy. Turistické mapy je možne zakúpiť v Informačných centrách. Neopakovateľné zážitky si prinesiete z výstupov na známe vyhliadkové dominanty Liptova Ďumbier, Bystrá, Veľký Choč, Baranec, Jakubiná, Salatín či Poludnicu. Môžte absolvovať nádherné hrebeňové túry v Nízkych Tatrách, Veľkej Fatre. Turisticky príťažlivé sú aj prechody Prosieckou, Kvačianskou a Demänovskou dolinou.

Krása podzemného sveta jaskýň už tradične priťahuje kažý rok tisíce domácich i zahraničných návštevníkov. Jedinečnosť tvarov kvapľovej výzdoby rôznej farebnosti a krehkej krásy, mohutné kvapľové či ľadové útvary dokumentujú obrovskú silu prírody. Na Slovensku je známych vyše 4000 jaskýň, pre verejnosť je ich sprístupnených 12. Na území Liptova sú tri sprístupnené jaskyne. Liptov je na krásy podzemných jaskýň mimoriadne bohatý a región zvyknú nazývať aj Liptovský kras. Na severnej strane Nízkych Tatier, v Demänovskej doline sa nachádza Demänovský kras, v ktorom dominuje Demänovský jaskynný systém dlhý asi 35 km. V Demänovskej doline sú sprístupnené dve jaskyne. Demänovská jaskyňa slobody patrí medzi najkrajšie sprístupnené jaskyne v Európe. Okrem veľkého množstva nesprístupnených jaskýň sa v Liptovskom krase nachádzajú aj priepasti a iné krasové útvary.

Adrenalín

Zaujalo Vás horolezectvo a páči sa Vám zdolávať méty, prekonávať prekážky, máte radi dobrodružstvo? Chcete sa dostať na vrchol, ale sami si netrúfate? Horolezecká škola je určená pre všetkých tých

Chcem vedieť viac

Liptovská Mara, nazývaná tiež aj Liptovské more, ponúka na ploche niekoľko kilometrov štvorcových vyžitie nie len pre rybárov a plavcov ale aj pre nadšencov adrenalínového športu. Vyskúšajte aj vy vzlietnuť do vzduchu na lietajúcej raji alebo zažite rodinný adrenalín na nafukovacom klzáku. K dispozícii je aj vodný banán vhodný pre partie kamarátov.

Chcem vedieť viac

Raftujte so skutočnými  profesionálmi, ktorí sa vodným športom venujú od malička. Rafting v Adrenalín Centrum Liptovský Mikuláš na umelo postavenom kanáli umožňuje splavovať divoké pereje aj v letných mesiacoch, keď má väčšina riek suché koryto. Dľžka trate je cca 350 m.

Chcem vedieť viac

Kultúra

Vlkolínec

Vlkolínec sa pre svoj kultúrny význam dostal do Zoznamu pamiatok svetového kultúrneho a prírodného dedičstvaUNESCO. Nachádza sa za Ružomberkom, v mestskej častiBiely Potok smerom na Donovaly. Najnavštevovanejšia osada na Slovensku sa po prvý raz spomína v roku 1376 a nie je v žiadnom smere narušená novou výstavbou. Nachádzajú sa tu len pôvodné ľudové stavby, vytvárajúce urbanistický celok, ktorý je výnimočne zachovalý. Prevažnú časť obyvateľov tvorili drevorubači, pastieri a poľnohospodári. Približne v strede sa osada rozdeľuje na dve ulice, pričom jedna z nich vedie ku Kostolu Navštívenia Panny Márie (r. 1875) a druhá na vrch Sidorovo (1 099m.n.m.). Zrubová dvojpodlažná zvonica z roku 1770 stojaca na kamennom podstavci a zrubová studňa, sú najviac sa opakujúce objekty na fotografiách Vlkolínca. Okrem spomenutých stojí za pozornosť 45 chránených dreveníc z 18. storočia, ktoré sú zaujímavé spôsobom ich úpravy.

Hrad Likava

Zrúcaniny hradu sa nachádzajú pri obci Likavka v Ružomberskom okrese. Prvá zmienka o hrade sa datuje doroku 1315, keď ho Karol Róbert daroval zvolenskému županovi Dončovi. Jeho hlavnou úlohou bolo strážiť cestu z Považia na Oravu. K pôvodnému hradu bol pristavený dolný hrad po roku 1435 a 2. polovici 15. storočia aj horný gotický hrad. Aj hrad Likavka prešiel vlastníctvom mnohých vtedajších významných ľudí. Medzi rokmi 1642 až 1700 prešiel ďalšími prestavbami, kedy sa vybudovali nové opevnenia s 5 baštami. Po tom, čo bol v roku 1670 poškodený cisárskym vojskom, sa z neho stala ubytovňa a väznica. K jeho úplnému dobytiu prišlo v roku 1707 po opätovnom nájazde cisárskych vojsk.

Havránok

Havránok je miestom, ktoré dokazuje a dokumentuje prítomnosť keltského obyvateľstva na Liptove v 4. až 1. storočí pred n. l. Je významným archeologickým náleziskom na Slovensku, kde sa objavili pozostatky sídliska z mladšej doby železnej. Medzi ďalšie nálezy patria šperky, keramika, predmety zo železa a bronzu, čo nasvedčuje, že Havránok na Liptove bolo sídlo nadregionálneho významu pre Keltov. Práve Kelti boli prvými obyvateľmi Slovenska. Nájdené archeologické nálezy na Havránku prešli rekonštrukciou, dokonca sa z niektorých spravili repliky. Práve z tohto dôvodu ide o prvý slovenský archeologický park pod holým nebom, v ktorom môžeme obdivovať zrekonštruované obytné stavby, pec na vypaľovanie keramiky, obetisko a valy s bránou.

Zábava

Gino Paradise Bešeňová

GINO PARADISE BEŠEŇOVÁ je ideálne miesto na načerpanie stratenej energie a vitality. Po celý rok spoznáte v náručí čarokrásnej prírody Liptova silu jedinečnej geotermálnej vody, ktorá má pozitívne účinky na ľudský organizmus. Blahodarne pôsobí na pohybové a dýchacie ústrojenstvo, má priaznivé kozmetické účinky a vďaka prvku lítium pozitívne pôsobí na psychiku. Areál leží na území regiónu Liptov v kúpeľnej dedinke Bešeňová, 12 km od Ružomberka.

GINO PARADISE BEŠEŇOVÁ sa od leta 2008 rozrástol o úplne novú časť areálu, v ktorom dominuje 5 nových bazénov a nové atrakcie pre deti. Návštevníci si budú môcť vybrať kúpanie v bazénoch s termálnou alebo priezračnou vodou, s teplotou od 26 do 39 °C.

GINO PARADISE BEŠEŇOVÁ sa tak stal areálom s najväčším počtom antikorových bazénov na Slovensku – až 9 z celkového počtu 16. Najväčší je relaxačný bazén, po obvode s podvodnými ležadlami a lavicami s masážnymi tryskami. Jeho súčasťou sú dva chŕliče vody a prevrátený akvadukt v strede bazénu. Rodičia s deťmi určite uvítajú detský bazén so striekajúcou fontánkou a ježkom, vstup pri brodítkach oživia ďalšie zvieratká so striekajúcou vodou. Oba bazény majú protišmykové dno. Vyznávači aktívneho plávania sa môžu tešiť na plavecký bazén 25 m so 6 dráhami, štartovacími blokmi a čiarami na dne, kde sa môžu usporiadať aj medzinárodné plavecké preteky. Atrakciou novej časti areálu je divoká rieka s ostrovom v strede, 9 zapustených dýz vytvára prúd vody a unáša návštevníkov rýchlosťou 1,6 – 2 m za sekundu. Priaznivci adrenalínovej zábavy sa tešia na dopadový bazén, do ktorého ústia 2 tobogany a 3-dráhová šmýkačka. Spolu je v areáli 9 toboganov a šmýkačiek.

Chcem vedieť viac

AQUAZORBING

NOVÁ výstredná adrenalínová zábava AQUAZORBING. Už ste niekedy kráčali po vodnej hladine? My vám to umožníme! A nemusíte si ani vyzliecť šaty! Príďte si vyskúšať, ako sa chodí po vodnej hladine – vyskúšajte si bezpečnú a jedinečnú zábavu na vode…

Chcem vedieť viac

aquazorbing03

 

Zábava na Liptovskej Mare

S nudou je koniec! V jedinom kempe na pláži Liptovskej Mary to odteraz bude žiť! Každý si tu nájde zážitok presne šitý na mieru. S 500 koňmi pod kapotou vám kapitán motorového člna pripraví nezabudnuteľný zážitok. Jazdiť môžete aj na skútroch, alebo rovno vyskúšajte wakeboarding, či vodné lyže. Úplnou novinkou a adrenalínovým zážitkom je flyboarding, kde Vás prúd vody nadnáša nad hladinou, môžete si vyskúšať lietanie alebo skákanie ako delfín. Potom zaslúžený oddych na komfortných vodných bicykloch, kajakoch alebo stand-up paddle. Kamaráti si môžu pomerať sily na aquazorbingu alebo bumper futbale. Najmenší sa vybláznia na lodičkách v bezpečí našich bazénov.

Chcem vedieť viac

pozicovnaTrnovec01

 

 

Šport

Malinô Brno

Stredisko sa nachádza iba 2 km od centra mesta Ružomberok, na úbočiach Veľkej Fatry, v nadmorskej výške 545 až 1209 m.n.m. Vstupnou bránou do strediska je mestská časť Hrabovo (vzdialené od centra mesta iba 1 km), odkiaľ vedie na Malinô Brdo moderná 8-miestna kabínová lanovka (dĺžka 1770 m., prepravná kapacita 1500 osôb/hodinu). V centre strediska sa nachádza 4-sedačková lanovka, 2 lyžiarske vleky a 4 vleky pre začiatočníkov a deti. V stredisku je k dispozícii 12 km zjazdových tratí, najdlhšia z nich meria až 3 900 m, prekoná výškový rozdiel 698 m. SNOW PARK Malinô Brdo vhodný pre snowboardistov aj lyžiarov-freestylistov. Vyskúšajte jazdu na špeciálnych gumových pneumatikách „snowtubing“, trasy pre bežecké lyžovanie či skialpinizmus. Nájdete tu aj požičovňu lyžiarskej a snowboardovej výstroje.

Chcem vedieť viac

Multifunkčná športová hala

Nová multifunkčná športová hala na ploche 1900 m2 je situovaná v blízkosti Liptovského Mikuláša v susedstve s Aquaparkom Tatralandia a Liptovskej Mary. Ponúka celoročné využitie 3 ihrísk pre športy ako tenis, badminton, stolný tenis, florbal, gymnastika a volejbal. Možný prenájom športových potrieb a náradia.

Chcem vedieť viac

 

Cyklistika

Sezóna prináša horským cyklistom veľkú zmenu. Liptov sa totiž mení na cykloregión nielen lokálneho významu, ale so všetkými vymoženosťami a službami, ktoré poznáme zo zahraničia. Jednotlivé trasy na seba nadväzujú a možno ich spájať do väčších okruhov, pričom nosnou je práve tematická cyklotrasa Vlkolínec – Pribylina. Táto spája všetky najvýznamnejšie turistické centrá, atrakcie a zaujímavosti regiónu po dych vyrážajúcej prírodnej kráse Tatier.

Na čo sa pripraviť

Tematická cyklotrasa vedie po rôznorodom teréne s dĺžkou tesne nad 70 kilometrov. Po krátkom klesaní z Vlkolínca do Ružomberka terén neustále stúpa, najťažší je približne 10 km dlhý úsek od Pavčinej Lehoty po Závažnú Porubu. Odtiaľ ostáva ešte 20 km do cieľa, treba si preto sily primerane rozložiť. Keďže je celá cyklotrasa vedená pomedzi dedinky, nie je problém kdekoľvek zastať na občerstvenie, oddýchnuť si pri pamiatkach či osviežiť sa prírodnými prameňmi v okolí trasy.

Vlkolínec – Lazisko

Cyklotrasa sa začína vo Vlkolínci, z ktorého klesá smerom do Ružomberka po modrej značke. Miernym stúpaním pokračuje cez Liptovskú Štiavnicu do Partizánskej Ľupče. Približne na polceste medzi oboma dedinkami odporúčame zastaviť sa pri Sliačskych travertínoch. Po príjazde do Partizánskej Ľupče sa trasa spája s červenou značkou (odbočujete doprava) a mierne klesá pomedzi polia a lúky po asfaltkách aj lesných cestách do Liptovských Kľačian. Partizánska Ľupča sa výborne hodí ako miesto na prestávku – zachované námestie obklopené historickými budovami dýcha atmosférou najstaršieho baníckeho mesta Liptova. Nasleduje asi 8-kilometrový úsek vedúci po štátnej ceste až do Laziska, ktoré sa nachádza približne v polovici trasy a poteší najmä udržiavaným oddychovým miestom s prírodným prameňom.

Lazisko – Pribylina

Po obci Lazisko nasleduje krátke stúpanie a príjemný nenáročný zjazd do Pavčinej Lehoty, kde križujete vjazd do Demänovskej doliny a pokračujete k najťažšiemu úseku trasy s „nekonečnými“ stúpaniami až do Závažnej Poruby. Odtiaľ pokračujte na Liptovský Ján a ďalej po asfalte do Podturne, pričom prechádzate ponad rieku Váh. Popri rieke (zľava) smerujete do Liptovského Hrádku, kde si dajte pozor a správne odbočte doľava – značenie v tomto mieste nie je úplne jasné. Musíte totiž prejsť na opačnú stranu štátnej cesty a napojiť sa na hlinený chodník popri rieke Belá (pôjdete proti prúdu). Od Liptovského Petra je už terén viac-menej rovinatý a nenáročný, v plnej miere si môžete užiť kolorit krajiny – najmä Západné Tatry pred vami a Nízke Tatry za vaším chrbtom. Prejazd cez štátnu cestu pred obcou Vavrišovo nie je najšťastnejšou voľbou, no pri troche pozornosti nie je problémom. Následne sa po poľných cestách dostanete až do Pribyliny, ktorá je cieľom cyklotrasy. Z nej máte viacero ďalších značených cyklotrás, či už na návrat, alebo na predĺženie celej trasy.

Viac informácií o cyklotrasách

Reštaurácie

Reštaurácia Koliba Gréta

 

Štýlová reštaurácia s krbom sa nachádza v nádhernej scenérii Západných Tatier priamo na brehu Liptovskej Mary, medzi Aquaparkom Tatralandia a Gino Paradise Bešeňová. Reštaurácia má kapacitu 60 miest, k dispozícii je aj samostatný salónik pre 20 osôb vedľa nej. Ak patríte medzi tých, ktorým lepšie trávi na čerstvom vzduchu, radi Vás usadíme na príjemnú terasu s nádherným výhľadom na Liptovskú Maru a Chočské vrchy.

Starostlivo pripravený jedálny lístok určite uspokojí svojou pestrosťou a špecialitami každého gurmána. Z našej reštaurácie neodíde nikto hladný ani smädný. Atmosféru reštaurácie dotvára otvorené ohnisko s možnosťou grilovania, ako aj vonkajšia terasa s výhľadom na Tatry a Liptovskú Maru. Grilovačky, pravé liptovské zabíjačky či oslavy Vám radi pripravíme v zastrešenom altánku so zabudovaným grilom s kapacitou 70 osôb.

Chcem vedieť viac

Mikropivovar v Kvačanoch

Reštauračný pivovar ponúka pivné špeciality: pivný syr s hriankami,koleno na zázvore, klobása na pive, steaky, pivný tanier! K pivným špecialitám vyskúšajte rezané malinovo-žihľavové pivo či horko-sladkú chuť dámskeho piva! Prehliadka pivovaru s prednáškou o výrobe piva je výborným edukačným prvkom pri návšteve pivovaru.

Pivo Brontvai je kvasinkové, nepasterizované, nefiltrované pivo vyrábané z horskej vody na Liptove v turistickej oblasti Kvačianskej doliny. Každé pivo Brontvai je originál, to znamená, že každé pivo mávlastnú receptúru pripravenú pre konkrétny typ piva, na základe zloženia vody a surovín, ktoré používame.

Chcem vedieť viac